جا باز کردن کفش چرم

جا باز کردن کفش چرم

جا باز کردن کفش چرم معمولا یکی از سوالات اصلی مصرف کنندگان محصولات چرمی بوده که گاهی ممکن است مجذوب کفشی شوید که برای پای شما کوچک است یا شخصی برایتان کفشی کادو گرفته که سایز کوچکی دارد، در این زمان ممکن است با خود فکر کنید که این کفش به درد شما نخورده و باید آن را به فرد دیگری بدهید در صورتی که این تصور اشتباه است.

آیا کفش چرم جا باز می‌کند؟

کفش‌های چرم به خصوص کفش تبریز با توجه به عوامل مختلف جا باز می‌کنند و به شما اجازه می‌دهند بتوانید به صورت طولانی مدت از آن‌ها استفاده کنید. برای اینکه چرم جا باز کند راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید با در نظر گرفتن شرایط خود هر کدام از آن‌ها را امتحان کنید.

آیا کفش چرم جا باز می‌کند؟

کفش چرم چقدر جا باز می‌کند

بهتر است در ابتدا پیش از خریداری کردن کفش از سایز آن اطمینان حاصل کنید تا در آینده با مشکلات مختلفی رو به رو نشوید. در جواب سوالاتی مانند آیا کفش چرم به مرور زمان گشاد می‌شود؟ باید بگوییم بله این اتفاق خواهد افتاد. یک کفش چرمی با توجه به متریالی که از آن تهیه شده به اندازه‌های مختلف جا باز خواهد کرد. همچنین طراحی و فرم کفش در این زمینه تاثیر بسزاییی خواهند داشت.

کفش چرم چقدر جا باز می‌کند

برای مثال می‌توان گفت کفشی که از چرم کانگورو تهیه شده است نسبت به چرم گاوی بیشتر و سریع تر جا باز خواهد کرد. همچنین در این زمینه باید به اطلاع شما برسانیم که جا باز کردن کفش‌هایی چون کفش چرم مردانه بیشتر در پهنای آن‌ها خواهد بود. یعنی اگر کفشی دارید که از پهلو برای شما تنگ بوده و جنسی چرمی دارد اصلا نگران نباشید چرا که به مرور زمان و با استفاده مکرر جا باز خواهد کرد. ولی اگر پا از قسمت جلویی و در پنجه‌ها احساس تنگی دارد باید بگوییم که این قسمت از کفش کمتر جا باز می‌کند.

برای جا باز کردن کفش چرم چه بکنیم

راهکارهای مختلفی به منظور جا بازکردن کفش چرم وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برخی از بهترین روش‌ها برای جا باز کردن کفش به شرح زیر خواهند بود:

جا باز کردن کفش چرم به وسیله انجماد

برای اینکار در ابتدا یک نایلون آب را داخل کفش چرم خود قرار داده و پس از آن کفش را در یک نایلون تمیز قرار دهید و آن را درون فریز بگذارید تا آبی که درون نایلون است یخ بزند. زمانی که آب یخ می‌زند به دلیل وجود اکسیژن در ساختار آن حجم بیشتری به خود می‌گیرد در نتیجه به چرم استفاده شده در کفش همچون چرم تبریز کمک می‌کند تا در حجیم ترین حالت خود قرار گیرد.

جا باز کردن کفش چرم به وسیله انجماد

هنگام قرار دادن کفش درون فریزر به آن فشار وارد نکنید تا سطح چرم دچار چروک نشود. پس از گذشت یک شبانه روز که اطمینان حاصل کردید آب یخ شده کفش را خارج کرده و بگذارید یخ ذوب شود.

جا باز کردن کفش چرم با استفاده از قالب افزایش سایز

یکی از بهترین روش‌هایی که اغلب کفاش‌ها برای جا باز کردن کفش مجلسی مردانه از آن استفاده می‌کنند بکار بردن قالب درون کفش است. این راه حل کمی زمان بر خواهد بود. برای انجام آن ابتدا یک قالب بزرگ تهیه کنید و درون کفش خود بگذارید سپس آن را بعد از مدتی از درون کفش خارج کنید.

جا باز کردن کفش چرم با استفاده از قالب افزایش سایز

همچنین برخی از کفاش‌ها غالب‌های خاصی دارند که علاوه بر فشار به کفش، حرارت نیز به آن وارد می‌کند. کمک گرفتن از این روش معمولا بدون اینکه به بافت محصول آسیب وارد کند باعث می‌شود تا چرم جا باز کند. قالب‌ها معمولا به شکل پا هستند و از جنس چوب، فلز یا پلاستیک تولید می‌شوند.

جا باز کردن کفش چرم با کاندیشر

کاندیشر یکی از لوازمی است که همواره برای جا باز کردن کفش مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تهیه آن کافی است به بازار مراجعه کنید تا با دستمال مخصوص این محصول را خریداری کنید. برای گشاد کردن کفش چرمی کافی است کاندیشر را به سطح رویی چرم بمالید و پس از 2 ساعت آن را با دستمال تمیز کنید. همچنین استفاده از اسپری یا روغن مخصوص نیز در صورتی که کفش درون قالب قرار دارد می‌تواند یک روش مناسب برای جا باز کردن کفش مجلسی پسرانه باشد.

جا باز کردن کفش چرم با کاندیشر

جا باز کردن کفش چرم با استفاده از حرارت

روش بعدی برای جا باز کردن کفش چرم استفاده از حرارت برای منبسط کردن چرم است. برای اینکار کافی است از سشوار استفاده کنید. در ابتدا یک جفت جوراب ضخیم بپوشید و کفش را به پا کنید و پس از آن سشوار را روی چرم کفش بگیرید تا آن را خوب گرم کند. سشوار را خاموش کرده و بگذارید که تا سرد شدن کفش پا درون آن قرار گیرد تا فرم مورد نظر روی کفش اعمال شود.

جا باز کردن کفش چرم با استفاده از جو

جو یا هر دانه‌ی دیگری در صورتی که به آن آب اضافه کنید متورم خواهد شد. برای جا باز کردن کفش چرم کافی است دانه مورد نظر را درون کفش ریخته و به آن آب اضافه کنید. پس از گذشت یک شب مشاهده می‌کنید که دانه‌ها حجیم شده و کفش جا باز کرده است. به کفش مدتی زمان بدهید تا خشک شده و استراحت کند، سپس مجددا این کار را تکرار کنید.

نکات مهم در جا باز کردن کفش چرم

برای اینکه بتوانید به بهترین شکل روش های جا باز کردن کفش چرم بهتر است به موارد زیر توجه کنید.

نکات مهم در جا باز کردن کفش چرم

  • در برخی از قالب‌های کفش زائده‌هایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تنها ناحیه‌ای که در آن پا احساس تنگی دارد را گشاد کنید. این موضوع را حتما برای گشاد کردن کفش چرم در نظر بگیرید.
  • بیش از اینکه به فکر جا باز کردن کفش پسرانه تبریز باشید بهتر است به پاهای خودتان فکر کنید. اگر کفش بیش از اندازه تنگ باشد باعث پینه بستن روی پا شده و به ورم کردن آن می‌انجامد. حتی ممکن است به مرور زمان فرم پا را تغییر دهد، در نتیجه بهتر است پیش از خریدن کفش از اندازه و سایز آن اطمینان حاصل کنید.
  • کفش‌های چرمی که در آن‌ها از چسب استفاده شده است ممکن است بر اثر حرارت کمی جا بازکنند و در این صورت کفش به تعمیر نیاز خواهد داشت. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان کفشی که از جنس پلاستیک و پی وی سی است را تحت حرارت قرار ندهید این موضوع می‌تواند کفش را از حالت عادی خود خارج کند.
  • جا باز کردن کفش چرم ممکن است در یک فرایند چند روزه انجام شود به همین دلیل مرتب کفش را به پا کرده و اندازه آن را امتحان کنید تا بیش از حد گشاد نشده باشد و شما می توانید برای اطمینان خاطر بیشتر از کفش بزرگ پا برای خود استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *