پوسته شدن چرم

پوسته شدن چرم

پوسته شدن چرم یکی از مسائل مهمی است که امروزه افراد زیادی در هنگام استفاده از چرم با آن رو به رو هستند. اگر چرم به درستی تحت مراقبت قرار نگیرد و در معرض ساییدگی باشد به مرور زمان پوسته پوسته خواهد شد. چرم یکی از مهم ترین متریال برای تولید محصولات مختلف همچون کت، کیف، کفش، کاپشن و … است به همین دلیل افراد زیادی آن را برای تهیه پوشاک و محصولات مختلف در اولویت قرار می‌دهند.

چرم‌ها اصولا دارای مقاومت بالایی هستند و به همین دلیل از خراش و ترک خوردگی جلوگیری می‌کنند، اما گاهی به دلایل مختلف ممکن است یک محصول چرمی پوست پوست شود به همین منظور برای ترمیم آن باید از تکنیک‌های مختلف استفاده کرد.

علت پوسته شدن چرم

دلایل مختلفی برای پوسته پوسته شدن چرم تبریز وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

علت پوسته شدن چرم

 • یکی از مهم ترین علت‌های پوسته شدن چرم و ترک خوردن آن قرار گرفتن چرم در برابر گرد و خاک و هوای آلوده است.
 • علت مهم دیگر از بین رفتن رطوبت موجود در چرم خواهد بود. اگر قصد دارید از وسایل چرمی خود استفاده نکنید آن‌ها را در کنار وسایل دیگر و داخل پلاستیک قرار ندهید چرا که  پس از مدت کوتاهی رطوبت خود را از دست می‌دهند و خشک می‌شوند، این موضوع می‌تواند به مرور زمان موجب پوسته پوسته شدن چرم شود.
 • یکی از مهم ترین دلایل برای پوسته شدن چرم قرار دادن آن در برابر نور مستقیم خورشید است. منابع گرمایی همچون شومینه و بخاری باعث می‌شوند لایه رویی چرم بلند شده و به مرور زمان پوسته پوسته شود.
 • گاهی برخی از افراد برای براق و تمیز کردن کفش‌های چرمی همچون کفش مردانه تبریز که از کیفیت بالایی برخوردار است از مواد نامرغوب و شیمیایی  یا شوینده‌های قوی استفاده می‌کنند. حتی اگر چرم، طبیعی هم باشد در برابر این مواد شیمیایی ممکن است مقاومت خود را از دست داده و پوسته پوسته شود.
 • توجه داشته باشید اگر برای تمیز کردن چرم از روغن و واکس مرغوب استفاده نکنید چرم پس از مدت کوتاهی دچار ترک خوردگی خواهد شد.

روش‌ جلوگیری از پوسته شدن چرم

برای اینکه بتوانید مانع از پوسته شدن چرم شوید به موارد زیر توجه کنید:

 • پس از هربار استفاده از محصولات چرمی همچون کفش تبریز که از بهترین و مرغوب ترین محصولات به شمار می‌رود بهتر است آن‌ها را با استفاده از یک دستمال خشک گردگیری کنید تا تمامی آلودگی‌ها از روی سطح چرم پاک شود. این روش یکی از ساده ترین راه‌ها برای جلوگیری از پوسته شدن چرم است.

روش‌ جلوگیری از پوسته شدن چرم

 • اگر احساس می‌کنید که سطح رویی چرم در حال خشک شدن است بهتر است برای مرطوب نگه داشتن آن از نرم کننده‌های مخصوص استفاده کنید.
 • در صورتی که می‌خواهید از محصولات چرمی خود مانند کیف و کفش استفاده نکنید بهتر است آن‌ها را داخل کمد قرار داده و از روکش‌های مخصوص برای محافظت از چرم استفاده کنید.
 • هرگز برای تمیز کردن کفش چرم از واکس معمولی استفاده نکنید چرا که این کار به مرور زمان باعث پوسته شدن چرم می‌شود در نتیجه بهتر است به سراغ واکس‌های مخصوص بروید.
 • اگر وسیله‌ای چرمی مانند دستکش دارید که به صورت مداوم در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، برای تمیز کردن آن به طور مکرر از نرم کننده و تمیز کننده استفاده کنید تا چرم نرم بماند و کیفیت اصلی خود را از دست ندهد.
 • یکی از مهم ترین علت‌های پوسته شدن چرم برای پوشاکی چون کت و کاپشن خشک نکردن آب باران از روی آن‌ها است. برای جلوگیری از این اتفاق پس از استفاده از این محصولات حتما با یک دستمال نرم و خشک سطح رویی آن‌ها را به دقت تمیز کنید.

راه‌ ترمیم چرم پوسته شده

حتی گاهی بهترین چرم‌ها هم در معرض پوسته شدن قرار می‌گیرند در نتیجه برای ترمیم آن‌ها بهتر است به ترفندهای زیر توجه کنید.

استفاده از روغن زیتون برای پوسته شدن چرم

به منظور استفاده از روغن زیتون برای چرم پوسته شده به موارد زیر توجه کنید:

·       در ابتدا سطح وسیله مورد نظر را با کمک یک دستمال تمیز و خشک از تمامی آلودگی‌ها بزدایید.

·       سپس دستمالی نرم و تمیز برداشته و گوشه‌ی کوچکی از آن را به روغن زیتون آغشته کنید.

·       با استفاده از حرکت دورانی و ملایم روغن را روی سطح کفش مجلسی مردانه خود بکشید.

·       اگر متوجه شدید که پارچه در حال خشک شدن است مجددا آن را داخل روغن زیتون ببرید.

·       زمانی که تمامی سطح چرم را با روغن تمیز کردید آن را در یک مکان با تهویه مناسب قرار دهید تا خشک شود.

·       می‌توانید در آخر برای از بین بردن بوی روغن زیتون از یک خشبو کننده استفاده کنید.

·       توجه داشته باشید که در استفاده از روغن زیتون زیاده روی نکرده و قسمت‌های پوست پوست شده را با ملایمت به روغن آغشته کنید تا بدتر نشوند.

استفاده از تکه چرم برای وصله زدن چرم پوسته شده

یکی از راه‌های خلاقانه برای ترمیم پوسته شدن چرم استفاده از وصله است. این راه بیشتر برای لباس‌های چرمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دقت داشته باشید برای این روش باید چرم هم رنگ با محصول مورد نظر را تهیه کنید.

·       در ابتدا سطح چرم را به آرامی با استفاده از آب و صابون بشویید.

·       پس از آن اجازه دهید چرم خشک شود و با یک دستمال تمیز رویه آن را به خوبی پاک کنید.

·       از تکه‌های چرمی چسبدار استفاده کنید، این نوع چرم کار را برای شما راحت تر می‌کنند.

·       تکه‌های چرم را برداشته و سپس بر روی محل پوسته شده چرم قرار دهید. چرم‌ها را طوری قرار دهید که هوا زیر آن‌ها جمع نشود.

استفاده از رنگ تعمیر برای پوسته شدن چرم

یکی از بهترین راه‌ها برای ترمیم چرم پوسته شده بکار گرفتن رنگ تعمیر است. برای اینکار کافیست قسمت پوست پوست شده چرم را به درستی لایه برداری کرده و با استفاده از رنگ تعمیر آن را بازسازی کنید. توجه داشته باشید که باید از رنگی استفاده کنید که با رنگ چرم مورد نظر همخوانی داشته باشد.

استفاده از رنگ تعمیر برای پوسته شدن چرم

برای اینکار باید در ابتدا با دستمال خشک چرم را تمیز کنید و پس از آن با استفاده از اسپری، رنگ ترمیم کننده را روی قسمت ترک خورده بزنید و 15 دقیقه صبر کنید. این کار را مجددا تکرار کنید. بعد از هر بار اسپری زدن بهتر است 15 دقیقه به چرم استراحت دهید.

آیا چرم طبیعی پوسته می‌شود؟

از آنجا که چرم طبیعی به صورت مستقیم از پوست حیوانات تهیه می‌شود چنین مشکلی برای آن رخ نمی‌دهد. چرم با کیفیت و طبیعی دچار مشکل نشده و در برابر کشش و آسیب از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد. تنها در زمان سایش ممکن است چنین اتفاقی برای چرم طبیعی بی‌افتد. این نوع چرم اگر به درستی محافظت شود سالیان سال عمر کرده و دچار پوسته شدن نمی‌شود. در چرم‌های طبیعی چیزی به اسم روکش وجود ندارد به همین دلیل به راحتی دچار ترک خوردگی نخواهد شد. همچنین از مزایای آن باید به کشسانی بودن اشاره کرد که حتی با تغییر دما نیز به راحتی منبسط و منقبض می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *