کارخانه تولید کفش

کارخانه تولید کفش

کارخانه تولید کفش صنعتی

اصولا تولید کفش در کارخانه‌ها به دو صورت صنعتی و نیمه صنعتی انجام می‌شود. در کارخانه تولید کفش نیمه صنعتی بیشتر مراحل توسط کارگران انجام شده و در کارخانه تولید کفش صنعتی اغلب فرایند تولید با بهره مندی از تجهیزات و دستگاه‌های اتوماتیک و پیشرفته به راحتی و در زمانی کوتاه صورت می‌گیرد.

کفش تبریز از متریال‌های مرغوب تولید شده است به همین دلیل قیمت نسبتا بالایی دارد، این نوع کفش در کارخانه‌های صنعتی به هیچ وجه کیفیت اصلی خود را از دست نداده و حالت اولیه‌اش را به بهترین شکل حفظ می‌کند. امروزه به دلیل استفاده از دستگاه‌های پیشرفته در کارخانه‌های تولید کفش خطا در تولید این محصول به میزان قابل توجهی پایین آمده و همچنین سرعت زیادی پیدا کرده است.

کارخانه تولید کفش چه تجهیزاتی دارد؟

یک کارخانه تولید کفش باید از تجهیزات مختلفی بهره مند شود تا بتواند نیاز تمامی مشتریان را در کوتاه ترین زمان رفع کند، برخی مدل از کفش‌ها مانند کفش پسرانه تبریز امروزه طرفداران زیادی در میان خریداران پیدا کرده‌اند در نتیجه استفاده از دستگاه‌ها برای سرعت بخشیدن به تولید کفش می‌تواند درآمد را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

کارخانه تولید کفش چه تجهیزاتی دارد؟

توجه داشته باشید که برخی از دستگاه‌ها برای تولید کردن و طراحی هر نوع کفشی بکار برده نشده و تنها مناسب برای انجام یک فعالیت تخصصی و مشخص خواهند بود. از مهم ترین تجهیزات کارخانه‌ تولید کفش باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • دستگاه برش لیزر کارخانه تولید کفش

از مهم ترین دستگاه‌ها برای تولید کفش باید به دستگاه برش لیزر اشاره کنیم. برخی از مواد در تولید کفش همچون چرم تبریز به دلیل کیفیت بالایی که دارند باید به بهترین نحو برش داده شوند تا آسیب نبینند. دستگاه برش لیزر به منظور حکاکی روی کفش نیز مورد استفاده قرار گرفته و تمامی متریال اعم از پارچه و چرم را به صورت غیر مستقیم برش می‌دهد. این دستگاه دقت بالایی داشته و مصرف انرژی را پایین خواهد آورد.

  • ماشین دوخت کارخانه تولید کفش

یکی از کاربردی ترین دستگاه‌ها در کارخانه تولید کفش مجلسی مردانه ماشین دوخت است. برندهای مختلفی از جمله تویاتو، النا و نیو لایف این محصول را وارد بازار کرده‌اند. از نکات مثبت آن باید به تسریع بخشیدن فرایند تولید کفش اشاره کرد، توجه داشته باشید که در زمان کار با این ماشین باید تمام جوانب احتیاط را رعایت کنید چرا که ممکن است در تولید کفش حادثه‌های مختلفی بروز پیدا کند. این دستگاه شامل زوار دوز، لبه دوز، دور دوز، دکمه دوز و … است که هر کدام مخصوص دوخت بخش مشخصی از کفش طراحی شده‌اند.

ماشین دوخت کارخانه تولید کفش

  • دستگاه پرس بادی کارخانه تولید کفش

این دستگاه پس از قرار گرفتن کفش به صورت کامل پر از باد می‌شود و به اجزای کفشی مانند کفش مردانه تبریز که حساسیت بالایی دارد فشار وارد می‌کند تا قطعات آن به بهترین شکل به هم متصل شوند، به این ترتیب قطعات زیره و رویه در یک دیگر قفل می‌شوند. وجود این دستگاه در کارخانه تولید کفش بسیار ضروری بوده در بعضی مدل‌های تولید کفش که زیر کار به شکل PVC یا PU است از آن استفاده می‌کنند. امنیت بالایی دارد و امکان تنظیم زمان برای پرس شدن کفش را فراهم کرده است.

  • دستگاه پرس حرارتی کارخانه تولید کفش

نام دیگر این دستگاه پرس سابلیمیشن است که برای شکل دهی به کفش آن را تحت فشار قرار می‌دهد. از کاربردهای آن باید به نرم کردن قدک حرارتی، چسباندن لمینت به دور پارچه و چسباندن نوار TPU اشاره کرد.

  • دستگاه پاشنه کش کارخانه تولید کفش

با وجود این دستگاه در کارخانه تولید کفش، فرایند کار سریع تر خواهد شد و کفش‌ها با کیفیت بیشتری به بازار راه پیدا خواهند کرد. یکی از سخت ترین مراحل تولید کفش پیشکاری است که اگر به درستی انجام نشود در قسمت جلو و عقب کفش شاهد چروک‌هایی خواهیم بود. این دستگاه بهتر است برای کفش‌هایی چون  کفش کلاسیک مردانه که رویه آن نسبت به سایر کفش‌ها دارای حساسیت بیشتری است و تمام زیبایی آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد مورد استفاده قرار گیرد. در حقیقت این دستگاه زیره را به رویه کفش می‌چسباند و از چروک شدن و آسیب دیدن چرم نیز جلوگیری خواهد کرد.

مراحل تولید کفش در کارخانه تولید کفش

تولید کفش در کارخانه‌ها دارای سه مرحله برش، دوخت و قالب گیری است. در مرحله برش تنها جنس مواد و قالب‌هایی که برای برش زدن استفاده می‌شوند با هم تفاوت دارند. با استفاده از دستگاه‌های پرس قطعات مختلف کفش به راحتی در کنار یکدیگر قرار خواهند گرفت. برش به صورت سنتی سرعت عمل کمی دارد و کارگران مجبور هستند در این روش به صورت دستی چرم یا پارچه را از روی الگو برش دهند.

مراحل تولید کفش در کارخانه تولید کفش

در مرحله بعد یعنی مرحله دوخت افراد متخصص قطعات کفش را در کنار یکدیگر قرار داده و قسمت‌های مورد نظر را با استفاده از ماشین دوخت می‌دوزند تا رویه کفش آماده شود. مرحله دوخت مهم ترین و حساس ترین مرحله به حساب می‌آید چرا که باید با سلیقه و ظرافت بالا انجام شود. برخی از کفش‌ها نیز به صورت دستی دوخته می‌شوند اصولا برای اینکه کفش دست دوز باشد باید فرد آن را سفارش دهد تا به صورت تخصصی دوخته شود. جالب است بدانید کفش سازی در تبریز امروزه حدود 90 درصد از کفش‌های چرمی دست دوز را در ایران تولید و به مشتریان عرضه می‌کند.

پس از دوختن کفش مرحله قالب گیری انجام خواهد شد. در قالب گیری کفاش یا اوپراتور رویه کفش را روی قالب کشیده و آن را فرم می‌دهند. در آخر زیره کفش در دستگاه قرار گرفته و تزریق مواد به آن انجام می‌شود سپس کفش را  سرهم بندی می‌کنند.

امنیت در کارخانه تولید کفش

تولید کفش یکی از مشاغل حساس و پر خطر محسوب می‌شود. اغلب موادی که در این حرفه مورد استفاده قرار می‌گیرند قابلیت اشتعال دارند و به راحتی شعله ور خواهند شود. برخی از مواد مانند چسب پی یو گازی در محیط آزاد می‌کنند که ممکن است به انفجار یا آتش گرفتن منجر شوند در نتیجه باید نکات ایمنی و استانداردها در کارخانه تولید کفش رعایت شود تا امکان بروز حادثه کاهش یاید. برای از نکات مهم برای حفظ امنیت در کارخانه‌ها به شرح زیر هستند:

  • از کشیدن سیگار در کارخانه تولید کفش خودداری شود.
  • کپسول آتش نشانی به تعداد لازم در کارخانه فراهم شود.
  • امکان تهویه هوا با استفاده از هواکش‌های پیشرفته و برقی ایجاد شود.
  • سیمکشی برقی در کارخانه باید بروز و استاندارد باشد.
  • از دستگاه‌های اتوماتیک بروز برای برش استفاده شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *