طول عمر کفش

طول عمر کفش

طول عمر کفش یکی از موضوعاتی است که بسیاری از افراد سعی دارد با رعایت نکات و موارد سبب افریش عمر کفش خود شوند که ما در ادامه سعی داریم تعدادی از این روش ها را خدمت شما عزیزان معرفی نماییم.

طول عمر کفش چقدر است؟

کفش با کیفیت از مواد مرغوب تهیه شده و از استاندارد بالایی برخوردار است به همین دلیل انتظار می‌رود که طول عمر بالایی داشته باشد. طول عمر کفش باکیفیت همواره در بازه 1 تا 3 قرار دارد. برای مثال کفش‌هایی همچون کفش مردانه چرم که کیفیت بسیار بالایی دارند می‌توانند بیشتر از 3 سال عمر کنند، البته در صورتی که به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید این عدد به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

طول عمر کفش چقدر است؟

به نوعی می‌توان گفت طول عمر کفش با قیمت آن رابطه‌ای مستقیم دارد، به این ترتیب اگر مبلغ زیادی را برای کفشی پرداخت کردید می‌توانید از طول عمر آن اطمینان حاصل کنید. در مقابل کفش‌هایی که از متریال نامرغوب تهیه شده‌اند نهایتا یک سال دوام می‌آورند.

این مدل از کفش‌ها به دلیل عمر کوتاهی که دارند مقرون به صرفه نیستند در نتیجه خرید آن‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. فرقی نمی‌کند کفش باکیفیت خریداری کرده باشید یا از کفش بی‌کیفیت استفاده کنید در صورتی که کفش به صورت جدی آسیب ببیند ممکن است هیچگاه تعمیر نشود در نتیجه همواره از کفش خود محافظت کنید.

طول عمر کفش با چه راه هایی میتوان افزایش داد؟

راه‌های مختلفی برای نگهداری از کفش وجود دارند که موجب افزایش طول عمر این محصول خواهند شد، برخی از این روش‌ها به شرح زیر هستند.

طول عمر کفش با چه راه هایی میتوان افزایش داد؟

 • افزایش طول عمر کفش با خرید کفش باکیفیت

کفش‌هایی که از جنس نامرغوب تهیه می‌شوند خیلی زود دچار خراش و ساییدگی خواهند شد در نتیجه عمر زیادی نمی‌کنند به همین منظور بهتر است برای افزایش طول عمر کفش حتما به دنبال کفش‌هایی بروید که همچون کفش اسپرت مردانه از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند.

 • افزایش طول عمر کفش با خرید کفش با سایز مناسب

توجه داشته باشید که حتما کفش را مناسب سایز پای خودتان خریداری کنید. استفاده از کفش گشاد یا تنگ علاوه بر اینکه موجب آسیب دیدن انگشتان پا می‌شود به مرور زمان به پا فرم خاصی خواهد داد. همچنین اگر کفش اندازه مناسبی نداشته باشد طول عمر آن کاهش پیدا می‌کند.

 • افزایش طول عمر کفش استفاده از کفی

یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش طول عمر کفش استفاده از کفی است. کفی کفش هم از پا محافظت می‌کند و هم طول عمر این محصول را به میزان قابل توجهی بالا می‌برد، به این ترتیب با یک کفی ساده می‌توانید تا چندین سال از کفش استفاده کنید.

 • تهیه پاشنه پلاستیکی برای افزایش طول عمر کفش

اگر زیاد راه می‌روید یا روی پا می‌ایستید توصیه ما به شما استفاده از پاشنه پلاستیکی است. پاشنه اولین قسمتی از کفش در نظر گرفته می‌شود که از بین می‌رود. در هنگام خرید کفش حتما یک پاشنه تهیه کنید تا در صورت فرسوده شدن و ظاهر شدن میخ یک جایگزین مناسب داشته باشد.

 • استفاده از اسپری ضد آفتاب

برای اینکه کیفیت کفش در مقابل باران یا مایعات حفظ شود بهتر است از اسپری مخصوص استفاده کنید تا هیچ ماده‌ای به رویه کفش جذب نشود. این کار را برای افزایش طول عمر کفش سالی چهار بار انجام دهید.

 • جلوگیری از تغییر شکل کفش

توصیه می‌شود برای جلوگیری از شل شدن یا چین خوردن کفش، آن را با روزنامه پر کنید تا فرم مناسبی به خود بگیرد. همچنین برای اینکه چکمه‌ها به دلیل ارتفاع بلندی که دارند فرم خود را از دست ندهند آن‌ها را در حالت خوابیده قرار دهید.

 • استفاده از کره برای جلوگیری از خشکی

در صورت خرید کفش چرم تبریز پیشنهاد می‌کنیم در هنگام خیس شدن کفش مورد نظر را در دمای اتاق قرار دهید و پس از اینکه به طور کامل خشک شد روی آن کره بمالید تا حالت اولیه خود را حفظ کند.

 • افزایش طول عمر کفش با تمیز کردن کفش

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش طول عمر کفش تمیز کردن آن است. توصیه می‌شود همواره از دستمال نرم و یا برس واکس استفاده کنید تا آلودگی‌ها و لکه‌ها را به طور کامل از بین ببرید. برای از بین بردن لکه‌ها می‌توانید با پارچه نم دار آن‌ها را تمیز کنید، همچنین استفاده از ترکیب سرکه و آب نیز مفید واقع خواهد  شد. پس از تمیز کردن کفش چرم اجازه دهید تا به صورت طبیعی خشک شود.

افزایش طول عمر کفش با تمیز کردن کفش

 • دمای مناسب برای کفش

برای اینکه طول عمر کفش را ارتقا دهید آن را در دمای اتاق نگهداری کنید. قرار دادن برخی از کفش‌ها در گرما موجب جمع شدن آن‌ها می‌شود. همچنین هیچگاه کفش نم دار را در جعبه قرار ندهید چرا که ممکن است باعث رشد باکتری و ایجاد کپک در کفش شود.

 • افزایش طول عمر کفش استفاده از واکس

برای نو بنظر رسیدن کفش‌های کهنه می‌توانید از واکس استفاده کنید. واکس همچنین خطوط ایجاد شده روی کفش را پوشانده و یا آن‌ها را کمرنگ‌تر می‌کند. بهترین واکس چرم را می‌توان واکس‌های جامد یا مایع در نظر گرفت که رویه کفش را به بهترین شکل براق می‌کنند.

 

4 علامتی که نشان می‌دهد طول عمر کفش رو به پایان است؟

برخی از علائمی که نشان می‌دهند طول عمر کفش رو به پایان است به شرح زیر هستند:

4 علامتی که نشان می‌دهد طول عمر کفش رو به پایان است؟

 • ساییدگی و ایجاد سوراخ روی کفش یکی از مهم ترین نشانه‌های پایان طول عمر کفش در نظر گرفته می‌شود. این موضوع می‌تواند به دلیل استاندارد نبودن کفش در نظر گرفته شود.
 • غیر قابل تحمل بودن نیز یکی دیگر از این دلایل محسوب خواهد شد. گاهی ممکن است کفش بعد از ورزش یا یک روز بارانی بو بگیرد. در این صورت با استفاده از راه‌های مختلف نیز ممکن است نتوانید بوی نامطبوع آن را از بین ببرید این مورد می‌توانید نشان دهنده پایین طول عمر کفش باشد.
 • پاشنه‌های کج یا شکسته به دلیل استفاده طولانی مدت به مرور زمان خود را نشان خواهند داد. کفش پاشنه دار در صورت راه رفتن مکرر ممکن است کج شده یا فرم اولیه خود را از دست بدهد در نتیجه حتی باعث به وجود آمدن انواع بیماری‌ پا خواهد شد.
 • اگر کفش برای شما گشاد شده باشد پس از مدتی بافت خود را از دست داده و دیگر قابل استفاده نیست به این ترتیب موجب می‌شود تا قدم‌هایتان را کج بردارید این موضوع باعث بیرون زدگی قوزک پا خواهد شد.

 

اصول نگهداری برای پایداری عمر کفش

برخی از اصول نگهداری از کفش برای افزایش طول عمر آن به شرح زیر هستند:

 • راه رفتن زیاد موجب از بین رفتن کارایی کفش می‌شود.
 • برای حفظ ظاهر کفش هر از چندگاهی از یک جفت کفش دیگر استفاده کنید.
 • بهترین روش برای نگهداری از کفش قراردادن آن در جعبه است.
 • اسپری و واکس مخصوص کفش خود را تهیه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *