کفش سازی در تبریز

کفش سازی در تبریز

کفش سازی در تبریز نه تنها در ایران بلکه در دنیا به یک شهرتی جهانی دست پیدا کرده، این شهرت نیز به دلیل مهارت استادان و کیفیت بالای چرم بکار رفته در کفش‌ها است. نزدیک به 90 درصد کفش دست دوز ایرانی در تبریز دوخته می‌شود که این رقمی باور نکردنی می‌باشد. این مدل از کفش‌ها به عنوان یک اثر هنری محسوب می‌شوند به همین دلیل ممکن است نسبت به سایر کفش‌ها قیمت بالاتری داشته باشند.

کفش سازی در تبریز چگونه انجام می‌شود

تولید کفش با چرم تبریز امروزه به یک هنر صنعتی تبدیل شده است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم باعث می‌شود تا افراد زیادی در این حوزه مشغول به کار شوند. کفش سازی در تبریز نیاز بسیاری از خریداران ایرانی به کفش را رفع کرده و همچنین بخش زیادی از تولیدات خود را به کشورهای همسایه صادر می‌کند.

کفش‌های تولید شده در تبریز همواره از بهترین متریال و مرغوب ترین چرم‌ها تولید و در دسترس مشتریان قرار می‌گیرند. جنس‌های این مدل از کفش‌ها از کیفیت بالایی برخوردار هستند و می‌توان آن‌ها را با کفش‌های خارجی مقایسه کرد. تولید کفش در تبریز یک سابقه طولانی مدت در ایران دارد و با توجه به پیشرفت تکنولوژی در چند سال اخیر از تجهیزات مدرن برای کفش سازی در تبریز استفاده می‌شود.

پروسه کفش سازی در تبریز

کفش سازی در تبریز فرایند و مراحل گوناگونی دارد که باید به دقت انجام شوند تا کفش به بهترین شکل به خریداران عرضه شود. با توجه به اینکه چه نوع کفشی قرار است تولید شود تجهیزات و فرایند کار ممکن است کمی متغیر باشند اما به صورت جامع کفش سازی در تبریز دارای سه مرحله زیر است.

  • مرحله برش دادن کفش

پروسه تولید کفش با برش دادن مواد شروع خواهد شد. قسمت‌های مختلف یک کفش با استفاده از قالب فولادی و به کمک پرس هیدرولیک برش داده می‌شوند. برای اینکه هر قسمت از کفش برش داده شود به یک قالب مخصوص نیاز است.

کارخانه‌های کفش در تبریز به دلیل اینکه روزانه تعداد زیادی کفش در دست ساخت دارند باید از تعداد زیادی قالب استفاده کند. قالب‌ها روی چرم و پارچه‌ها قرار می‌گیرند و توسط یک دستگاه پرس برش‌هایی روی چرم ایجاد می‌کنند.

برای هر کفش باید قالب‌های جداگانه‌ای تهیه شود، برای مثال برش دادن کفش کلاسیک مردانه با سایر کفش‌ها تفاوت‌ زیادی دارد چرا که طراحی این کفش به طور خاص انجام شده و قالب آن با کفش‌های دیگر متفاوت خواهد بود.

با برش دادن چرم در کفش سازی چرم تبریزی قطعات مختلف به دقت در کنار هم سازماندهی خواهند شد. قطعات باید نشانه گذاری شوند تا طبقه بندی به خوبی انجام شود. در مرحله آخر قطعات مورد نظر در جعبه‌های مخصوصی قرار می‌گیرند.

  • مرحله دوخت کفش

باید توجه داشت که برخی کفش‌ها مانند کفش پسرانه تبریز باید به بهترین شکل دوخته شوند تا بتوانند برای افراد یک ظاهر زیبا و شیک به وجود آورند. دوخت چرم همواره یکی از مهم ترین مراحل کفش سازی در تبریز است چرا که دوخت در معرض دید بوده و اگر به خوبی انجام نشود به راحتی قابل تشخیص است.

پروسه کفش سازی در تبریز : مرحله دوخت کفش

هر کارگر در این مرحله مسئول سرهم کردن قسمت مشخصی از کفش خواهد بود، برای مثال یک نفر بخش جلویی و رویه کفش را سرهم‌بندی می‌کند و آن را به نفر بعدی تحویل می‌دهد. تقسیم کردن این عملیات در کفش سازی تبریز موجب بالا رفتن سرعت شده و همچنین باعث می‌شود در صورت بروز مشکل کارگران بتوانند آن را یافته و رفع کنند.

در این مرحله همچنین مونتاژ کردن قسمت‌های فوقانی و دوخت آستر نیز انجام خواهد شد و فوم زبانه نیز در جای خود قرار خواهد گرفت. در مرحله آخر کفش را حرارت می‌دهند تا به شکل مورد نظر درآید.

  • مرحله مونتاژ کردن کفش

پس از تکمیل شدن مرحله دوم، قسمت رویه کفش تبریز باید به قسمت زیره آن متصل شود. برای اینکار در ابتدا اطمینان حاصل می‌کنند که قسمت بالای کفش در سر جای خود قرار گرفته باشد تا زیره به صورت کامل به آن متصل شود.

کفش سازی در تبریز به انجام این عملیات نظارت بالایی دارد چرا که در این مرحله شکل واقعی کفش به وجود خواهد آمد. یک پای پلاستکی یا فلزی وارد رویه کفش می‌شود تا کفش در یک حالت ایده‌آل قرار گیرد. نباید کشش رویه به قدری باشد که چرم دچار آسیب شود و نباید در حدی باشد که حالت اولیه خود را از دست بدهد. سپس دو قطعه را به هم وصل می‌کنند و کفش را در یک تونل قرار می‌دهند تا به آن حرارت داده شود.

کفش سازی در تبریز چه امکاناتی دارد؟

تبریز به عنوان یک تولید کننده کفش در ایران شناخته شده و به دلیل اینکه از دیرباز به تولید کردن کفش‌های چرم پرداخته امروزه توانسته از امکانات و تجهیزات مختلفی بهره مند شود. برای مثال در این استان دستگاه‌های لیزری وجود دارد که در کشور منحصر به فرد بوده و جزو معدود دستگاهایی است که از ریخته شدن چرم و بهم ریختگی فضا جلوگیری می‌کند.

کفش سازی در تبریز چه امکاناتی دارد؟

ماشین آلات بروزی در کارخانه‌های این استان وجود دارد که علاوه بر هدر ندادن چرم جنس و حالت آن را نیز به بهترین شکل حفظ می‌کنند. این روزها کفش سازی در تبریز نسبت به سایر رقبا عقب تر قرار گرفته اما همواره سعی دارد تا با استفاده از دستگاه‌های روز دنیا یک کفش با کیفیت و مرغوب در اختیار خریداران قرار دهد.

کفش سازی در تبریز قطب تولید کفش‌های مردانه

تبریز بهترین تولید کننده کفش چرم طبیعی در این محسوب می‌شود که سعی دارد با استفاده از ترفندهای مختلف مقاومت و کیفیت چرم را افزایش دهد. کفش مردانه تبریز از معروف ترین کفش‌های تولید شده در این استان است که توانسته توجه بسیاری از مشتریان را به خود جلب کند و امروزه از طرفداران زیادی برخوردار است. تبریز به نوعی پایتخت کفش و چرم در ایران در نظر گرفته شده و جالب است بدانید کفش دست دوز تبریز در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و کفش سازی در تبریز یک نوع هنر به شما می رود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *