بهداشت پا

بهداشت پا

اهمیت حفظ بهداشت پا

پاها از اندام‌هایی هستند که در طول روز چندین ساعت تحت فشار قرار می‌گیرند و ممکن است به همین دلیل با مشکلات مختلف رو به رو شوند، در نتیجه حفظ بهداشت پا از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به آن توجه ویژه‌ای شود. پا همواره در طول روز به طور میانگین 10 هزار قدم راه می‌رود در نتیجه باید به بهترین شکل از آن محافظت کرد و به بهداشت آن اهمیت داد تا از بروز انواع بیماری‌ پا جلوگیری کرد.

همچنین استفاده از جوراب‌های باکیفیت و نخی نیز در این زمینه نقش بسزایی در حفظ بهداشت پا دارند. استفاده از جوراب‌های پلاستیکی باعث تعرق شده و به مرور زمان ممکن است باعث بیماری‌های مختلف و عفونت در پا گردد. در نتیجه به دلیل اینکه در طول روز فشار بدن روی پا خواهد بود، رعایت بهداشت این قسمت از بدن را باید به صورت جدی لحاظ کرد.

اهمیت حفظ بهداشت پا

افراد اغلب برای اینکه ظاهری زیبا و استایلی شیک داشته باشند از کفش‌های تنگ استفاده می‌کنند که این موضوع سلامت پاها را به خطر می‌اندازد، برای اینکه بتوانید در فعالیت‌هایتان بهترین عملکرد را از خود نشان دهید بهتر است از کفش چرم مردانه که کیفیت فوق العاده‌ای داشته و به دلیل بافت خوبی که دارد با پا اجازه تنفس می‌دهد استفاده کنید. این اقدام باعث می‌شود علاوه بر ایجاد راحتی برای پا، جلوی تعرق و بوی نامطبوع را بگیرید.

برای بهداشت پا چه مراقبتی را باید رعایت کرد؟

بهداشت پا نقش مهمی در سلامتی انسان دارد در نتیجه باید سعی کنید در طول روز زمانی را به آن اختصاص دهید. مراقبت و رعایت بهداشت پا با اقدامات مختلف قابل انجام می‌شود که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

بهداشت پا با تمیز کردن پا

 • برای تمیز کردن پا بهتر است دمای آب را با دست یا آرنج خود بررسی کنید تا متوجه شوید که آب دمای مناسبی دارد. میزان دمان مناسب برای ایمنی پا 42 در جه سانتی‌گراد در نظر گرفته می‌شود.
 • پای خود را با آب گرم و نه آب داغ همراه با صابون بشویید.

بهداشت پا با تمیز کردن پا

 • همواره توجه داشته باشید که مدت زمان زیادی را برای خیس خوردن پا در نظر نگیرید چرا که این اقدام موجب خشک خشدن پوست می‌شود.
 • در صورتی که در حال شستشوی کف پا هستید حتما وجود بریدگی و زخم شدن را نیز در نظر بگیرید.
 • بلافاصله پس از شستن پا ازلوسیون مرطوب کننده بدون عطر و الکل استفاده کنید، اما آن را به میان انگشتان پا نزنید.
 • پس از آن می‌توانید از کفش‌های باکیفیتی همچون کفش‌ کلاسیک مردانه که موجب راحتی پا شده و به بهترین شکل از آن محافظت می‌کند را مورد استفاده قرار دهید تا پاهای شما آسیب نبینند.

بهداشت پا با مراقبت از ناخن انگشت‌های پا

ناخن پا همواره نیازمند مراقبت مکرر است چرا که ناخن‌ها اگر بلند و ضخیم شوند می‌توانند بهداشت پا را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد زخم شود. به همین دلیل باید به طور مرتب کوتاه شوند.

بهداشت پا با مراقبت از ناخن انگشت‌های پا

 • ناخن پا را به صورت مرتب و از وسط کوتاه کنید.
 • هرگز گوشه‌های ناخن را نگیرید چرا که این موضوع باعث رشد ناخن در داخل پوست پا می‌شود.
 • برای اینکه لبه‌های ناخن گرد شود بهتر است از سوهان استفاده کنید.
 • هرگز از وسایلی همچون چاقو، تیغ و قیچی برای کوتاه کردن ناخن‌ها استفاده نکنید.
 • استفاده از کفش‌هایی که از چرم تهیه شده‌اند برای سلامتی ناخن‌ها نقش بسزایی دارند که با توجه به سلیقه خود می‌توانید از انواع چرم برای خرید کفش استفاده کنید.

عدم رعایت بهداشت پا با چه مشکلاتی همراه است؟

در صورت عدم رعایت بهداشت پا مشکلات مختلفی برای افراد به وجود می‌آید که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند.

بوی بد پا به دلیل عدم رعایت بهداشت پا

عرق پاها و استفاده از کفش‌های نامناسب را می‌توان دو دلیل اصلی برای بوی بد پا در نظر گرفت. زمانی که پا عرق می‌کند و این تعرق با باکتری‌های موجود در کفش یا جوراب شما مخلوط می‌شود سبب ایجاد بوی نامطوبی خواهد شد. برای اینکه بتوانید این مشکل را حل کنید بهتر است به اقدامات زیر توجه فرمایید:

بوی بد پا به دلیل عدم رعایت بهداشت پا

 • در ابتدا توصیه می‌شود پاهای خود را روزانه با آب و صابون بشویید و سپس به طور کامل آن‌ها را خشک کنید.
 • روی پای خود پودر بچه یا پودر پا بریزید. همچنین می‌توانید از پودرهای ضد باکتری نیز استفاده کنید.
 • بهتر است هر روز یا دو روز یکبار از یک کفش جدید استفاده کنید.
 • از کفش‌هایی همچون کفش چرم تبریز استفاده کنید که به پا اجازه تنفس بدهد. کفش‌های پارچه‌ای و توری نیز گزینه‌های مناسبی در این زمینه در نظر گرفته می‌شوند.
 • اگر به طور جدی ورزش می‌کنید کفش‌های خود را حداقل هر 24 ساعت یکبار در فضای آزاد قرار دهید تا زمان کوتاهی را به استراحت بپردازند.
 • یکی از راهکارهای مناسب برای رعایت بهداشت پا استفاده از کیسه چای است. دو کیسه چای را در هر پیمانه به مدت 15 دقیقه بجوشانید و سپس آن را با 2 لیتر آب مخلوط کنید. سپس پاهای خود را به مدت 30 دقیقه در روز و برای یک هفته در این محلول قرار دهید. از این محلول می‌توانید با آب و سرکه نیز استفاده کنید.

عدم رعایت بهداشت پا و بروز زگیل

توده‌های سفید رنگی که معمولا در کف پا ایجاد می‌شوند را زگیل پا می‌نامند. این مشکل اغلب به دلیل عدم رعایت کردن بهداشت پا اتفاق افتاده و ممکن است برای افراد دردناک باشد. دلیل اصلی دیگر برای بروز زگیل در کف پا راه رفتن روی سطوح کثیف و مرطوب در نظر گرفته می‌شود. اگر ویروس با پوست پا برخورد داشته باشد می‌تواند به طرق مختلف همچون زخم‌های روی پا وارد لایه‌ها آن شود.

عدم رعایت بهداشت پا و بروز زگیل

برخی از زگیل‌ها آنقدر کوچک هستند که ممکن است از وجود آن‌ها بی خبر باشید در نتیجه همواره پاهای خود را تحت بررسی قرار دهید تا از وجود این بیماری در پای خود اطمینان حاصل کنید. زگیل ممکن است سخت، صاف و به رنگ قهوه‌ای یا خاکستری باشد. برای اینکه بتوانید این بیماری را درمان کنید بهتر است به پزشک مراجعه کرده و با استفاده از نیتروژن مایع، جراحی‌های جزئی و یا لیزر آن را از بین ببرید.

در صورت کوچک بودن زگیل پزشکان از داروهای موضوعی نیز استفاده خواهند کرد. داروهای مختلفی در این زمینه وجود دارند که امکان استفاده از آن‌ها بدون نسخه پزشک وجود دارد اما ممکن است زگیل پا با سرطان پوست اشتباه گرفته شده و در نتیجه به پوست آسیب بزند.

تحت فشار بودن پا نیز می‌تواند سلامت و بهداشت پا را به خطر بیندازد در نتیجه استفاده از کفش‌های مجلسی مانند کفش مجلسی پسرانه که به خوبی پا را تحت حمایت خود قرار داده و سعی می‌کند راحتی بیشتری به او بدهد از بروز مشکلات مختلف همچون فرم گرفتن یا کجی پا جلوگیری خواهد کرد.

2 دیدگاه

 • سلام
  خانمم ی مدتی پاهاش همیشه زبر بود و پینه داشت همیشه اذیت میشد ی سریا گفتن که با ژیلت بزن که پوست مردش بره ی سریا کرم میگفتن بهمون ک بزن به گف پاش ولی ی دفه ی تبلیغی دیدیم از سوهان برقی کف پا که مفید بود پینه ها رو خیلی راحت از بین میبرد خر چند یکی دو سری جنس بد انداختن بهمون تا اینکه چند روز قبل با ی سایتی آشنا شدم به اسم ایرانگیزمو اون سوهان برقی کف پا داشت اون خریدم ازش راضیم لینک اینجا میذارم هر کی خواست بخره

  https://irangizmo.com/products/%D8%B3%D9%88%D9%87%D8%A7%D9%86_%D8%A8%D8%B1%D9%82%DB%8C_%DA%A9%D9%81_%D9%BE%D8%A7_Rewell

  • سلام و درود فراوان
   ضمن تشکر از حسن نیت حضرتعالی تجربه شخصی و اندک اطلاعات کسب شده منابع علمی علت پوسته پوسته شدن و پینه بستن کف پا خشکی پوست و عدم پوشش مناسب است
   یعنی پوشیدن جوراب و پوشاندن کف پا و همچنین استفاده از کرم در آخر شب که بیشتر جذب پوست کف پا بشود خیلی موثر می باشد همچنین میزان ویتامین D موجود در بدن ارتباط مستقیم با درد در کف پا و خشکی پوست و زبر شدن کف پا دارد تامین به موقع و به مقدار کافی این ویتامین تاثیر به سزایی در رفع این مشکل خواهد داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *