چرم گاوی

چرم گاوی

چرم گاوی چیست؟

چرم گاوی یکی از بهترین انواع چرم است که در طی فرایندی از پوست و موی گاو بدست می‌آید. جالب است بدانید حدود 65 تا 70 درصد محصولات چرمی در جهان از چرم گاوی تهیه شده‌اند، با توجه به این موضوع درمی‌یابیم که چرم گاوی در سطح دنیا از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و پرکاربردترین نوع چرم در نظر گرفته می‌شود.

چرم طبیعی گاوی جزء چرم‌های سنگین بوده و مقدار چگالی آن برابر با 0.4 تا 0.9 گرم است. عوامل مختلفی همچون نژاد، جنس، سن، شرایط اقلیمی و محیطی، نوع تغذیه و شرایط آب و هوایی روی کیفیت چرم گاوی تاثیرگذار هستند. این نوع چرم دوام بالایی داشته و به راحتی پوست پوست نخواهد شد و از آن اغلب برای تهیه‌ی محصولات مختلفی همچون کفش تبریز که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است استفاده می‌کنند. همچنین از چرم گاوهای جوان بیشتر برای لوازم جانبی گران قیمت مانند دستکش‌ها و لباس‌های لوکس استفاده می‌کنند.

چرم گاوی را چگونه تشخیص دهیم؟

برای اینکه بتوانید چرم گاو را از سایر چرم‌ها تشخیص دهید در ابتدا بهتر است بافت‌ها آن را مورد بررسی قرار دهید. چرمی که بافت خشک تری داشته باشد به احتمال زیاد مربوط به پوست گاو خواهد بود. سپس به انعطاف پذیری و قابلیت کشسانی آن توجه کنید. این چرم نسبت به سایر چرم‌ها کشسانی ضعیف تری دارد. سنگین بودن چرم گاوی یکی دیگر از معیارهای مهم در شخیص این نوع چرم خواهد بود که باید آن را در نظر بگیرید.

چرم گاوی را چگونه تشخیص دهیم؟

در آخر برای اطمینان بیشتر گرمای دو چرم را با یکدیگر مقایسه کنید، چرم گاوی از سایر چرم‌ها مانند چرم بز یا گوسفند گرمای بیشتری را درون خود نگه می‌دارد و برای تشخیص چرم طبیعی روش های دیگری نیز وجود دارد.

چرم گاوی چه ویژگی‌ دارد؟

چرم گاوی ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که این موضوع آن را از سایر چرم‌ها تمایز بخشیده است. برخی از ویژگی‌های این نوع چرم به شرح زیر هستند:

 • دوام و مقاومت بالا چرم گاوی

  چرم‌ گاو ساختار بسیار محکمی داشته و از سایر چرم‌ها ضخامت بیشتری دارد به همین دلیل در برابر ترک خوردگی یا پاره شدن از خود مقاومت زیادی نشان می‌دهد و به راحتی کیفیت و حالت اولیه‌ی خود را از دست نخواهد داد.

دوام و مقاومت بالا چرم گاوی

 • انعطاف پذیری چرم گاوی

  یکی از مهمترین ویژگی‌های چرم گاو انعطاف پذیری آن است. این نوع چرم با فرم بدن سازگار شده و به همین دلیل استایل زیبایی برای مصرف کنندگان به وجود می‌آورد. چرم گاو برای استفاده روزمره مناسب بوده و برخلاف ناهمواری‌ها و ساختار محکمی که دارد به مرور زمان و با استفاده مکرر انعطاف پذیری بالایی ایجاد می‌کند. همچنین دباغی این نوع چرم اگر به درستی انجام شود می‌توانید آن را به راحتی بپوشید.

 • ضد آب بودن چرم گاوی

  چرم گاو در مقایسه با سایر چرم‌ها قابلیت ضد آبی دارد در نتیجه اگر به درستی آن را مورد استفاده قرار دهید و به خوبی از آن محافظت کنید، کیفیت این محصول کاهش پیدا نکرده و می‌توانید از آن در روزهای بارانی استفاده کنید.

 • ضخامت بالا چرم گاوی

  به دلیل ضخامت بالای این چرم اغلب از آن برای دوخت کت یا کاپشن استفاده می‌کنند چرا که گرما را به خوبی درون خود حفظ کرده و در هوای سرد یک پوشاک مناسب برای افراد است.

ضخامت بالا چرم گاوی

 • دباغی آسان چرم گاوی

  دباغی چرم گاو بسیار آسان بوده و می‌توان گفت تقریبا با هر روش این چرم برنزه سازی خواهد شد.

 • دفع رطوبت چرم گاوی

  رطوبت زیاد ممکن است باعث پوست پوست شدن چرم شود و به مرور زمان رویه آن را از بین ببرد. اما چرم گاوی در برابر رطوبت از مقاومت بالایی برخوردار است و همچنین در معرض نور خورشید رنگ خود را از دست نخواهد داد. به همین دلیل از این نوع چرم اغلب برای کفش چرم مردانه استفاده می‌کنند.

چرم گاوی چه مزایا و معایبی دارد؟

از مزایای چرم گاو باید به دوخت آسان آن اشاره کرد. قابلیت‌های مطلوبی که این مدل از چرم به دوزنده ارائه می‌کند در مقایسه با سایر چرم‌ها بسیار بیشتر است. این چرم به راحتی برش داده می‌شود و در صورت دوخته شدن روی آن خراش یا ساییدگی ایجاد نخواهد شد.

چرم گاوی چه مزایا و معایبی دارد؟

این نوع چرم به دلیل ضخیم بودن به شما اجازه می‌دهد تا طرح مطلوب خود را روی آن بیندازید. همچنین سوراخ کردن و برش دادن آن نیز بسیار راحت است. چرم گاوی هم مانند سایر چرم‌ها علاوه بر مزایا معایبی نیز دارد که باید به آن‌ها نیز توجه کنید. چرم گاوی سنگین است به همین دلیل در صورت تهیه کت یا کاپشن ممکن است روی تن شما سنگینی کند. همچنین اگر به طور مرتب از چرم استفاده نکنید بافت آن سخت تر خواهد شد در نتیجه برای اینکه چرم بدن را اذیت نکند بهتر است هر از چندگاهی آن را مورد استفاده قرار دهید.

چرم گاوی با چرم بز چه تفاوتی دارد؟

چرم گاو نسبت به چرم بز ضخیم و محکم تر است اما به اندازه‌ی آن کشش و انعطاف پذیری ندارد. وزن و چگالی پوست گاو نسبت به پوست بز بیشتر بوده و همچنین استفاده از این نوع چرم بدن را گرم نگه خواهد داشت. در نهایت باید گفت محصولی که از چرم بز بدست می‌آید سطح منعطف تری داشته و نازک تر است.

چرم گاوی با چرم بز چه تفاوتی دارد؟

اگر به دنبال لباسی برای فصل سرد سال هستید پیشنهاد ما به شما چرم گاوی یا چرم تبریز است که علاوه بر مرغوبیت بالا به بهترین شکل گرما را درون خود حفظ می‌کند.

چرم گاوی با چرم گوسفند چه تفاوتی دارد؟

از لحاظ مقاومت چرم گاوی از چرم گوسفندی قدرت بیشتری دارد. این مدل چرم نسبت به چرم گوسفند انعطاف پذیری و قابلیت کشش کمتری داشته و همچنین گرمای بیشتری نیز دارد، با در نظر گرفتن این موضوعات اگر به دنبال محصولی هستید که لطیف تر باشد باید به دنبال پوشاک با چرم گوسفندی بروید.

چرم گاوی با چرم بره چه تفاوتی دارد؟

بدیهی است که از لحاظ مقاومت چرم گاوی بافت خشک تری نسبت به چرم بره دارد. انعطاف پذیری چرم بره تا حدودی شبیه به چرم گوسفندی است و همچنین نسبت به پوست گاو گرمای کمتری را درون خود نگه می‌دارد. استفاده از چرم بره برای زمانی مناسب است به دنبال یک محصول سبک و نرم هستید.

چرم گاوی با چرم بره چه تفاوتی دارد؟

چرم بره نسبت به چرم‌ گاوی به دلیل ظریف بودن سخت تر برش داده شده و دوخته می‌شود در نتیجه در هنگام تهیه‌ی محصولاتی که از این نوع چرم تهیه‌ شده‌اند حتما به دوخت و بافت آن‌ها توجه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *