راهنمای انتخاب سایز کفش

راهنمای انتخاب سایز کفش

در زمان خرید کفش ، مخصوصا کفش کلاسیک مردانه مهم‌ ترین نکته سایز کفش می باشد . در ادامه این مقاله به راهنمای انتخاب سایز کفش می پردازیم .

انتخاب سایز کفش

انتخاب سایز مناسب کفش ، به خصوص زمانی که قصد خرید اینترنتی را داشته باشید ، بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد ؛ زیرا گشاد یا تنگ بودن آن باعث می‌ شود تا احساس راحتی در آن کم‌ تر شود . یکی از مهم ترین نکات برای سفارش این محصول انتخاب سایز کفش است که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید به بهترین نحو از آن استفاده کنید.

سایز کفش باید با روش‌های مختلف مورد بررسی قرار گیرد تا از بروز زخم یا ایجاد تاول در انگشتان پا جلوگیری کند. زمانی که کفش اندازه مناسبی نداشته باشد امکان بروز انواع بیماری‌ پا را فراهم خواهد کرد. برای مثال کفش‌هایی که قسمت جلوی آن‌ها تنگ‌تر است باعث خمیدگی انگشت شصت می‌شوند. سایز پا در اواخر روز ، با جورابی که اکثراً می‌ پوشید ، اندازه‌ گیری هر دو پا و دقت در اندازه‌ گیری اندازه پا صورت گیرد .

در کشور ما سایز بندی کفش های اروپایی استفاده می شود . سایز بندی کفش انگلیسی و آمریکایی چندان رایج نمی باشد . بنابراین به آن ها توجه نمی کنیم چون باعث سردرگمی شما خواهد شد . تمامی سایز بندی در فروشگاه بهپا ، سایز بندی اروپایی می باشد .

اندازه گیری سایز پا

شما برای انتخاب بهتر سایز کفش خود باید اندازه سایز پا خود را دقیق بدانید که برای اندازه گیری سایز پا می توانید از دو روش زیر استفاده کنید:

  • روش اول

برای اندازه گیری سایز پا، لطفا شکل پای خود را در یک کاغذ A۴ بکشید. برای این کار باید پا را به صورت عمودی و مستقیم روی کاغذ قرار دهید. توجه داشته باشید که کاغذ مچاله یا چروک نشود تا اندازه‌گیری به بهترین نحو انجام شود. برای این کار با استفاده از یک مداد دور تا دور پا را به آرامی بکشید تا طرح آن روی کاغذ بیوفتد.

سپس نقطه ای در پشت پاشنه ی پا ایجاد کنید. و در نهایت نقطه ای دیگر در نوک بزرگ ترین انگشت پا. این دو نقطه را بصورت خط مستقیم (کج نباشد) به هم وصل کرده و طول پای بدست آمده را در جدول راهنما بررسی کنید. در این روش توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید کفشی خریداری کنید که بر اساس سایزهای خارجی طراحی شده است حتما با توجه به جدول‌های قرار گرفته سایز پا را مشخص کنید.

اندازه گیری سایز پا
نکته: ممکن است در پاهای ما ایرانی ها معمولا انگشت بزرگ تر انگشت دوم یا سوم باشد نه انگشت اولی. در هر صورت بزرگترین انگشت پا را ملاک قرار دهید. طول پا حتما به سانتی متر (cm) باشد، بدون اضافه کردن میلی متری به آن! تلرانس راحتی پا از سوی ما لحاظ شده است.

جدول راهنمای انتخاب سایز کفش

راهنمای سایز کفش بهپا

سایز کفش

طول کف پا

سایز 40

26.5 سانتی متر

سایز 41

27 سانتی متر

سایز 42

27.5 سانتی متر

سایز43

28 سانتی متر

سایز 44

28.5 سانتی متر

  • روش دوم

برای اندازه گیری پای خود، طول پای خود را از قسمت تحتانی پاشنه تا نوک انگشت شصت اندازه بگیرید . حال به عدد به دست آمده ۲ واحد اضافه نموده  و عدد حاصل را در ۳ ضرب کنید . سپس مقدار جواب را تقسیم بر دو کنید .

بسته به نوع کفش و نوع پنجه پا شما ممکن است این تخمین کمی خطا داشته باشد . برای انتخاب دقیق‌ تر سایز پا ، به سایز کفشی که در حال حاضر استفاده می‌ کنید و به نوع اسپرت یا کلاسیک بودن کفش توجه کنید . همچنین توجه داشته باشید که کفش مورد استفاده ممکن است به دلیل پوشیدن‌های مکرر به مرور زمان جا باز کرده باشد در نتیجه به هنگام خرید و بررسی سایز این مورد را لحاظ کنید.

کفش های اسپرت یک سایز بزرگ‌ تر از سایز کفش کلاسیک مردانه مناسب پای شما خواهد بود . اگر کفش کلاسیک سایز ۴۲ باشد ، به احتمال زیاد سایز مناسب کفش اسپرت برای شما ۴۳ خواهد بود .

اندازه گیری سایز پا

  • روش سوم

در روش دوم راهنمای انتخاب سایز کفش ، یک خط کش را روی سطح صاف قرار دهید و در حالی که روی آن قرار گرفته‌ اید یک صفحه یا خودکاری را انتهای پای خود قرار دهید تا درصد خطا کم تر شود و از همان صفحه یا خودکار تا نوک انگشت شصت پا را اندازه‌ گیری کرده و عدد به دست آمده را یادداشت کنید.

میانگین اندازه پاها را محاسبه کنید و با توجه به جدول انتخاب سایز کفش ببینید که به کدام عدد نزدیک‌ تر می باشد . مثلا اگر طول پای راست شما ۲۶ سانتی‌ متر و طول پای چپ شما ۲۵ سانتی‌ متر باشد ، میانگین ۲۵.۵ خواهد شد که سایز کفش شما ۴۱ می باشد .

اندازه‌گیری سایز پا برای خرید اینترنتی کفش

به دلیل اینکه امروزه فروشگاه‌های مختلفی در زمینه فروش کفش به صورت آنلاین فعالیت خود را ادامه می‌دهند، بسیاری از خریداران ترجیح می‌دهند تا به صورت اینترنتی محصول مورد نظر خود را مورد بررسی قرار داده و در صورت تمایل آن را سفارش دهند. نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که فرد بتواند با توجه به سایز پای خود محصول مناسبی را انتخاب کند.

به این منظور پیشنهاد می‌کنیم از هر سه روش کمک گرفته و برای انتخاب سایز کفش تمامی مراحل را به دقت انجام دهید. به این ترتیب می‌توانید به یک اندازه تقریبی و درست دست پیدا کنید. یکی از نکات مهم در این زمینه نوع قالبی است که برای کفش استفاده می‌شود. به این ترتیب هر فرد باید علاوه بر گرفتن سایز پای خود پهنا و ارتفاع را نیز بداند تا در انتخاب سایز کفش دچار اشتباه نشود.

این موضوع در مورد کفش‌های دست دوز رایج تر است، اما تاثیرات خود را در کفش‌های صنعتی که با استفاده از قالب‌های چوبی یا پلاستیکی تهیه می‌شوند نیز خواهد گذاشت. برای اینکه به شکل دقیق پهنا و ارتفاع پا را محاسبه کنید بهتر است از یک متر خیاطی استفاده کرده و دور تا دور پا را اندازه بگیرید.

نکات مهم در انتخاب سایز کفش

در هنگام انتخاب سایز و اندازه کفش می بایست به یکسری از نکات دقت نمایید که این نکات به صورت زیر خواهد بود:

بهترین زمان انتخاب کفش

یکی از نکات مهم در انتخاب سایز کفش زمان خرید کفش می باشد که بهترین زمان برای اندازه‌ گیری سایز پا ، انتهای روز می باشد . در اواخر صبح ، پا در حالت طبیعی خود می باشد ولی به واسطه راه رفتن و فعالیت روزانه اندازه آن بیش تر می‌ شود . اگر سایز پا را در ابتدای صبح اندازه بگیرید ، سایز کفش کوچک‌ تر از حالت طبیعی خواهد بود و راحتی در آن احساس نخواهید کرد .

نکات مهم در انتخاب سایز کفش

فرم انگشتان در انتخاب سایز کفش 

فرم پا به سه حالت می باشد : انگشتان به یک اندازه هستند ، انگشت شست بزرگ‌ تر و به ترتیب بقیه انگشت‌ ها کوچک‌ تر و کم ارتفاع‌ تر می‌ شوند ، انگشت‌ های میانی بلندتر هستند . برای این که راحتی بیش تری در کفش احساس کنید ، افرادی که انگشت‌ های کشیده‌ ای دارند ، از کفش‌ هایی انتخاب کنند که قسمت جلوی کفش بلندتر می باشد .

در این صورت انگشتان امکان جابجایی بیش تری خواهند داشت . ولی افراد با پاهای گرد و انگشتان کم ارتفاع ، از کفش‌ هایی که قسمت جلویی گرد و پنجه بزرگ‌ تر دارند ، استفاده کنند . استفاده از انواع کفش پاشنه بلند را نیز به زمان‌ های محدود و مهمانی‌ ها موکول کنید زیرا فشار بیش تری به کمر و پا وارد خواهند کرد .

از موارد مهم دیگر که باید حتما مورد بررسی قرار گیرد، اندازه‌گیری سایز  هر دو پا است. بدن انسان بر اثر عوامل مختلف ممکن است در قسمت راست و چپ دچار تغییراتی شود، به همین دلیل به احتمال زیاد پاهای شما اندازه‌ای یکسان نداشته باشند. با توجه به این موضوع توصیه می‌شود تا هم پای راست و هم پای چپ را با روش‌های ذکر شده اندازه بگیرید و در آخر کفشی را تهیه کنید که متناسب با پای بزرگتر است، به این صورت از تنگ بودن یا زخم شدن پا جلوگیری خواهید کرد.

سایزبندی برای کفش‌ های مختلف در سه گروه عمده کفش‌ های مردانه ، زنانه و بچگانه هستند . سایز کفش‌ ها در نقاط مختلف دنیا با هم تفاوت دارند . اگر تصمیم به خرید کفش پرسنلی مردانه دارید ، باید با سایز کفش‌ های خارجی و استانداردهای آن کشور آشنایی داشته باشید . همچنین با نحوه اندازه گرفتن سایز پا برای خرید به صورت اینترنتی نیز کاملاً آگاهی داشته باشید تا سایز و اندازه مناسب را انتخاب نمایید . شما می توانید برای خرید کفش از فروشگاه معتبر بهپا از جدول و راهنمای سایز کفش این مجموعه استفاده نمایید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *