تمیز کردن کفش چرم

تمیز کردن کفش چرم

روش‌های مختلفی برای تمیز کردن کفش چرم وجود دارد که اگر به صورت اصولی و استاندارد مورد استفاده قرار نگیرند به چرم کفش آسیب خواهند زد. با استفاده از روش‌های مختلف برای تمیز کردن کفش چرم علاوه بر اینکه آلودگی‌ها و گرد و غبار را از روی آن‌ می‌زدایید ظاهری زیبا نیز به آن می‌بخشید.

چرم یکی از بهترین جنس‌ها برای ساخت کیف، کفش، کمربند و… به شمار می‌رود و به دلیل کیفیت بالایی که دارد برای سال‌های طولانی مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان یک جنس محبوب در میان خریداران از طرفداران زیادی برخوردار است. در میان وسایل چرمی می‌توان گفت کفش چرم از سایر محصولات آسیب پذیرتر است و به دلیل اینکه روزانه با اجسام مختلفی در ارتباط است به سرعت کثیف می‌شود.

تمیز کردن کفش چرم در خانه

روش‌های مختلفی برای تمیز کردن کفش چرم تبریز در خانه وجود دارد که باید با توجه به نوع چرم و رنگ آن مورد استفاده قرار گیرند. برخی از موثرترین راه‌ها برای تمیز کردن این مدل از کفش به شرح زیر هستند.

تمیز کردن کفش چرم در خانه

 • تمیز کردن کفش چرم با پودر بچه

متاسفانه لکه‌های روغن به راحتی روی کفش چرمی مشخص می‌شوند، اما برای از بین بردن آن‌ها نگران نباشید با استفاده از پودر بچه می‌توانید به راحتی لکه‌های چرب را محو کنید. در حقیقت پودر بچه چربی را به خود جذب کرده و مانع ایجاد لکه روی سطح کفش می‌شود.

 • تمیز کردن کفش چرم با آب و سرکه سفید

یکی از بهترین ترفندها برای تمیز کردن کفش چرم در خانه استفاده از محلول آب و سرکه است. توجه داشته باشید که لکه‌ها عامل اصلی کثیف شدن کفش هستند به همین خاطر باید آن‌ها را به طور کامل از روی کفش محو کنید. در نظر داشته باشید که محلول باید به طور یکسان روی سطح چرم قرار گیرد. اگر آب و سرکه را فقط روی لکه‌ها بکشید ممکن است لکه‌های جدید تری به وجود آورید.

 • تمیز کردن کفش چرم با روغن زیتون

یکی از کاربردی ترین محصولاتی که برای نرم تر شدن چرم مورد استفاده قرار می‌گیرد روغن زیتون است. توصیه می‌شود از روغن زیتون برای تمیز کردن کفش مجلسی پسرانه که در صورت جلا پیدا کردن در مراسمات زیباتر ظاهر می‌شود استفاده کنید. اگر احساس کردید سطح چرمی کفش کدر شده می‌توانید به راحتی روغن زیتون را جایگزین واکس کنید. زیتون علاوه بر جلا بخشیدن به چرم از آن در برابر نشستن گرد و غبار روی کفش نیز حمایت خواهد کرد.

 • تمیز کردن کفش چرم با پوست موز

ترکیباتی که در پوست موز وجود دارند ذرات و کثیفی‌هایی روی کفش را از بین می‌برند. جرم تجمع یافته روی کفش‌های چرم که حاصل از آلودگی است با استفاده از پوست موز از روی کفش پاک شده. همچنین پوست موز باعث یکی از روش های براق کردن کفش چرم نیز می‌شود.

تمیز کردن کفش چرم با پوست موز

 • تمیز کردن کفش چرم با برس یا دستمال

از موثرترین روش‌هایی که بهتر است برای تمیز کردن کفش مردانه تبریز یا کفش چرمی زنانه آن را بکار گیرید پاک کردن گرد و غبار از سطح چرم است. برای این کار می‌توانید یک برس یا دستمال پارچه‌ای را روی سطح چرم به آرامی بکشید. اگر کفش دارای بند بود توصیه می‌شود در ابتدا بندها را درآورده و آن‌ها را به صورت جداگانه با آب و صابون بشویید تا علاوه بر کفش‌ها بندهای آن‌ها نیز تمیز شوند.

بهترین روش تمیز کردن کفش چرم

بهترین روش برای تمیز کردن کفش چرم در خانه رسیدگی به کفش پس از هر بار استفاده است. اغلب افراد این راه را نادیده گرفته و پس از هر بار پوشیدن کفش آن را تمیز نمی‌کنند، این موضوع باعث می‌شود به مرور زمان کفش‌ها آلوده شده و کثیفی‌های جمع شده روی آن به راحتی پاک نشوند.

نکات مهم در تمیز کردن کفش چرم

نکات مختلفی برای تمیز کردن کفش تبریز وجود دارند که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • در هنگام استفاده از واکس توجه داشته باشید که رنگ آن با رنگ چرم هماهنگی داشته باشد تا به کفش آسیبی نرسد.
 • زمانی که از پارچه یا برس برای تمیز کردن کفش استفاده می‌کنید آن‌ها را روی کفش فشار ندهید. فشردن برس روی کفش باعث می‌شود چرم حالت اصلی خود را از دست بدهد.
 • برای تغذیه و احیای رنگ کفش بهتر است از یک امولسیون مخلوط استفاده کنید.
 • در هنگام تمیز کردن کفش چرمی زیره آن را از یاد نبرید بهتر است هر چند وقت یکبار زیره کفش را با روغن چرب کنید.
 • در صورت خیس شدن کفش در زمان تمیز کردن می‌توانید از پنکه برای خشک کردن آن استفاده کنید، توجه داشته باشید که خشک کردن چرم با سشوار به آن آسیب می‌رساند.
 • برای اینکه به صورت تخصصی کفش را تمیز کنید بهتر است یک ست کامل نگهداری از کفش چرم تهیه کنید. این ست شامل مواردی همچون برس سفت موی گراز، برس موی دم اسب، کرم امولسیون مخلوط بی رنگ، روغن مخصوص زیره چرم، برس اپلیکاتو و محلول ضد آب خواهد بود.
 • برای اینکه کفش حالت اولیه خود را از دست ندهد بهتر است از قالب‌های چوبی استفاده کنید.

ممنوعیت‌ در تمیز کردن کفش چرم

برخی از ممنوعیت‌ها که بهتر است در هنگام تمیز کردن کفش چرم به آن‌ها توجه کنید تا کفش آسیب نبیند به شرح زیر هستند:

ممنوعیت‌ در تمیز کردن کفش چرم

 • کفش چرم طبیعی را به هیچ عنوان زیر نور آفتاب قرار ندهید، این کار موجب از بین رفتن چرم خواهد شد.
 • برای اینکه کفش چرم به بهترین شکل تمیز شود از روغن و واکس مخصوص استفاده کنید. بکار بردن واکس‌هایی که مناسب چرم نیستند به الیاف آن آسیب می‌زنند.
 • توصیه می‌شود در روزهای بارانی از کفش‌هایی که چرم ضعیفی دارند استفاده نکنید، خیس شدن چرم‌ ممکن است به مرور زمان باعث خرابی آن بشود.
 • اگر تمایل دارید تا مدتی از کفش چرم خود استفاده نکنید برای تمیز ماندن، آن را در جایی بدور از آلودگی و رطوبت قرار دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *