نگهداری از کفش چرم

نگهداری از کفش چرم

اصولی برای نگهداری از کفش چرم وجود دارد که اگر رعایت نشوند کفش به سرعت آسیب دیده و شاید دیگر قابل استفاده نباشد. همانطور که می‌دانید کفش چرمی نسبت به سایر کفش‌های از جذابیت بیشتری برخوردار است و ظاهر زیباتری دارد. اغلب شنیده‌ایم که کفش‌های چرمی عمر بالایی داشته و به آسانی ظاهر اولیه خود را از دست نمی‌دهند، اما پس از خرید این نوع کفش پشیمان می‌شویم چرا که در زمان کوتاهی متوجه می‌شویم که کفش فرم خود را از دست داده است.

ترفند های نگهداری از کفش چرم

گاهی به کار بردن چند ترفند ساده به شما کمک می‌کند بتوانید کفش چرمی خود را به بهترین شکل نگهداری کرده و بیشتر از آن استفاده کنید. کفش چرمی را برای طولانی مدت روی سطح سیمانی قرار ندهید. توجه داشته باشید این قضیه برای سطوح سیمانی که با فرش پوشیده شده باشند نیز صادق خواهد بود. سیمان رطوبت کفش را جذب کرده و به آن حالتی خشک می‌بخشد.

کفش مجلسی پسرانه را در مکانی قرار دهید که در تماس با محصولات فلزی نباشد، این موضوع باعث لک افتادن روی کفش شده و به طور جدی به بافت آن آسیب خواهد زد. اگر کفش چرمی رنگ شده داشته باشید بهتر است آن را در مجاورت سایر کفش‌ها قرار ندهید. این مدل از کفش‌ها به مرور زمان کمی از رنگ خود را به محیط اطراف سرایت می‌دهند و باعث رنگ گرفتن کفش‌های دیگر خواهند شد.

هیچوقت به کفش فشار وارد نکرده و آن را خم نکنید، این کار موجب خط افتادن روی کفش چرم می‌شود و قابل رفع نیز نخواهد بود که بهتر است برای نگهداری از کفش چرم خود تمامی نکات بالا را رعایت کنید تا همیشه کفش های سالمی داشته باشید.

بهترین ابزار نگهداری از کفش چرم

اگر به محصولات چرمی علاقه دارید بهتر است یک کیف مخصوص برای نگهداری از آن‌ها تهیه کنید. در این کیف ابزاری چون فرچه واکس، فرچه‌ی پولیش، نرم کننده‌ی چرم و براق کننده قرار دارند. این وسایل در مواقع مختلف مورد استفاده قرار خواهند گرفت و به نگهداری از کفش چرمی یاری خواهند رساند. برای مثال فرچه‌ی واکس آن را به بهترین شکل روی سطح کفش پخش خواهد کرد این در صورتی است که فرچه‌ی پولیش باعث می‌شود واکس به حالت یکدست روی کفش تبریز قرار گرفته و موجب براقیت آن نیز خواهد شد.

ابزار نگهداری از کفش چرم

البته باید توجه داشته باشید که مواد نگهدارنده و تمیزکننده باید با توجه به نوع چرم استفاده شده در کفش تهیه شده و مورد استفاده قرار گیرند. بهتر است اگر قصد دارید برای طولانی مدت کفش را نپوشید یک قالب درون آن قرار دهید. این نوع قالب باعث می‌شوند رطوبت درون چرم باقی نماند و از چروک شدن یا جمع شدگی نیز جلوگیری خواهد کرد. بهترین نوع قالب برای نگهداری از کفش چرم چوب است.

نگهداری اصولی از کفش چرم 

کفش‌های چرمی اصولا قیمت بالاتری دارند و به همین دلیل خریدار با توجه به این موضوع ترجیح می‌دهد در مدت زمان بیشتری از آن استفاده کند. اگر اصول نگهداری از کفش چرم رعایت نشود نهایتا بتوانید 1 سال از آن استفاده کنید. برخی از اقداماتی که برای افزایش عمر کفش مردانه تبریز خود می‌توانید آن‌ها را بکارببرید شامل موارد زیر هستند.

  • تمیز کردن کفش چرم

برای پاک کردن کفش ابتدا بهتر است از یک پارچه نرم یا برس گرد و خاک استفاده کنید. اگر لکه‌ای روی کفش باقی مانده بود توصیه می‌شود برای از بین بردن آن، پارچه‌ای نرم را به آرامی روی کفش بکشید. همچنین برای براق شدن و جلا بخشیدن به آن از واکس مخصوص و نرم کننده استفاده کنید.

با برس واکس را روی کفش بکشید تا به صورت کامل روی آن پخش شود. سپس به مدت چند ساعت به کفش دست نزنید. پس از آن برای احیای کفش پسرانه تبریز می‌توانید از یک امولسیون مخلوط استفاده کنید. با یک پارچه امولسیون را به صورت یکنواخت روی کفش پخش کرده و با فرچه‌ی پولیش آن را براق کنید.

  • مراقبت از زیره چرمی کفش

نوع زیره‌ی کفش‌های چرمی از یک چرم خاص و مقاوم است. به همین دلیل باید اقداماتی را برای مراقبت از آن بکار بگیرید تا بتوانید نهایت استفاده از کفش را ببرید. بهتر است هرچند وقت یک بار زیره کفش را چک کرده و با یک برس یک لایه از روغن را به صورت یکنواخت روی آن پخش کنید. این اقدام باعث می‌شود تا یک مدت روغنی جذب زیره کفش نشده و به آن آسیب نزند.

بهترین نکات در مورد نگهداری از کفش چرم

اگر کفش از چرمی باکیفیت مانند چرم تبریز تهیه شده باشد و به طور مناسب از آن نگهداری شود عمر زیادی داشته و برای چندین سال نو و سالم باقی خواهد ماند. توجه داشته باشید که کیفیت و زیبایی این نوع از کفش‌ها تنها دلایلی نیستند که باید از آن‌ها استفاده کنید. این کفش‌ها به پا اجازه‌ی تنفس داده و از بروز بوی نامطبوع نیز جلوگیری خواهند کرد.

نکات مثبت در مورد نگهداری از کفش چرم

کاملا متناسب با شکل و فرم پا طراحی شده‌اند و بسیار سبک و راحت هستند. از نفوذ رطوبت به داخل کفش جلوگیری کرده و همچنین پا را اذیت نخواهند کرد. بافت چرم به گونه‌ای است که مانع درد گرفتن پا در هنگام تحرک خواهد شد.

ممنوعیت‌ در نگهداری از کفش چرم

ممنوعیت‌هایی برای نگهداری از کفش چرم وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید بیشتر از کفش استفاده کنید. برای مثال ممکن است ندانید که کفش چرم نیاز به اکسیژن دارد و باید از آن تغذیه کند. به همین دلیل نباید کفش‌ پرسنلی مردانه را در کیسه زباله نگهداری کنید چرا که به بافت آن‌ها آسیب وارد می‌کند.

کفش چرم برای استفاده مکرر و به صورت روزانه مناسب نیست اگر به طور مداوم از کفش استفاده کنید بی شک فرم آن دچار تغییر حالت شده و به شکل اولیه باز نخواهد گشت.

ممنوعیت‌ در نگهداری از کفش چرم

توجه داشته باشید که نباید از سشوار برای جا باز کردن کفش چرم استفاده کنید. این روش ممکن است در مورد سایر کفش‌ها صادق باشد اما به چرم آسیب خواهد زد. چرم به گونه‌ای است که اگر در کنار گرما یا نور مستقیم خورشید قرار گیرد رنگ و فرم خود را از دست می‌دهد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *