تاریخچه کفش در تبریز

تاریخچه کفش در تبریز

قدمت کفش در تبریز 5500 سال در نظر گرفته شده است. این کفش متعلق به کشور آذربایجان بوده و اجزای آن از یک تکه چرم  با پوشش خاصی از چمن تشکیل شده است. تاریخچه کفش در تبریز به مدت‌ها قبل در حوالی سال 1307 تا 1310 بازمی‌گردد. با وجود بزرگترین بازار سرپوشیده خاورمیانه که در این شهر واقع بود تولیدی‌های کفش به مرور زمان در تبریز شروع به فعالیت کردند.

در حدود 40 هزار سال پیش انسان نیاز پیدا کرد محصولی را تهیه کند تا از پاهایش در برابر خطرات احتمالی محافظت کند. این موضوع قرن‌ها ادامه پیدا کرد تا به امروز که کفش‌های مختلف در ابعاد و طرح‌های گوناگون بر اساس آخرین مد روز دنیا ساخته و تولید می‌شوند. مشخص نیست که برای اولین بار در چه زمانی از انواع چرم برای ساخت کفش استفاده شده اما باستان شناسان با تحقیقات انجام شده که در یک غار در ارمنستان انجام داده‌اند در سال 2010 توانستند یک کفش قدیمی کشف کنند.

اولین کارگاه کفش در تبریز

در اواخر سلطنت دوره قاجار تولیدی‌ها و به مرور زمان کارگاه کفش، در تبریز افتتاح شدند. این موضوع باعث شد کفش تبریز آوازه‌ای جهانی در دنیا پیدا کند و این نوع کفش طرفداران زیادی داشته باشد. به این ترتیب از گذشته تا امروز تبریز به عنوان یکی از بزرگترین تولید کننده و صادر کننده کفش در خاورمیانه به شمار می‌آید. این شهرت تا کنون جایگاه خود را حفظ کرده و امروزه بالغ بر 60 درصد کفش‌های چرمی در ایران در تبریز ساخته می‌شوند.

اولین کارگاه کفش در تبریز

با گذشت زمان تولید این مدل از کفش در تبریز همچنان حال و هوای سابق را داشته و مانند روال قدیمی خود در حال انجام است. کفش‌های تولید شده در تبریز امروزه نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارند. کفش‌های این شهر همواره برای خرید حرف اول را می‌زنند و هیچگاه کیفیت را فدای قیمت نخواهند کرد.

چرا کفش در تبریز از چرم ساخته شد؟

تاریخچه استفاده از چرم در کارخانه تولید کفش برمی‌گردد به زمانی که کفش‌ها از مواد مختلف در طرح‌ها، رنگ‌ها و شکل‌های مختلف ساخته می‌شدند. در روزهای ابتدایی کفاش‌ها تنها تلاش داشتند تا بتوانند از پا در برابر آسیب‌های بیرونی محافظت کنند. به این ترتیب به این نتیجه رسیدند که استفاده از چرم می‌تواند در این زمینه بسیار مناسب باشد.

در طول تاریخ چرم از موادی بود که همواره برای تولید کفش از آن استفاده می‌شد. این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که چرم علاوه بر در دسترس بودن، کیفیت مناسبی نیز داشت. به چند دلیل نه تنها در گذشته بلکه در زمان حال نیز چرم حرف اول را در صنعت تولید کفش می‌زند. این ماده قابلیت تنفس پذیری داشته و به بهترین نحو شکل می‌گیرد به همین دلیل از آن برای تولید کفش در تبریز استفاده می‌کنند.

به دلیل ساختار و فرمی که دارد از انواع بیماری پا جلوگیری کرده و نمی‌گذارد پای افراد به مرور زمان دچار تغییر فرم و شکل شود. همچنین ساختار مقاومی داشته و به خوبی از پا حمایت می‌کند. ضد آب بوده و در زمان سرما پا را درون خود گرم نگه می‌دارد. با تمامی این تفاسیر تولید کفش در تبریز اغلب با استفاده از چرم صورت می‌گیرد و سایر مواد اولیه تنها به دلیل قیمت نسبتا بالای آن در نظر گرفته می‌شود.

کفش چرم تبریز علاوه بر اینکه از ماده‌ای مقاوم و باکیفیت ساخته شده به مرور با توجه به پیشرفته صنعت مد با طراحی‌های زیبایی وارد بازار می‌شود. با گذشت زمان کفش‌ها علاوه بر اینکه راحتی بیشتری را با خود به ارمغان می‌آورند، متناسب با آب و هوا نیز طراحی می‌شوند.

برای تولید کفش در تبریز از چه چرمی استفاده می شود؟

طیف گسترده‌ای از چرم‌ها برای ساخت بالاتنه این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرند در نتیجه گاهی نمی‌توان به طور واضح مشخص کرد که در کفش از چه نوع چرمی استفاده شده است. برای مثال ممکن است از چرم گاوی که کیفیت فوق العاده‌ای دارد و همچنین ضخامت بیشتری نسبت به چرم گوسفند یا بره دارد استفاده شود تا علاوه بر بالا بردن کیفیت بتواند به خوبی از پا محافظت کند. رایج ترین انواع چرم برای تولید کفش در تبریز به شرح زیر هستند.

برای تولید کفش در تبریز از چه چرمی استفاده می شود؟

  • چرم صاف رنگدانه‌ای برای پوشش اتصال رنگدانه در قسمت دانه
  • چرم آنیلین برای چرم جانبی منافذ باز
  • چرم مومی یا روغنی
  • چرم جیر، نوبه و پوست دباغی شده گاو

شرایط نگهداری کفش تولید شده در تبریز

تولید کفش در تبریز امروزه با استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات مختلفی انجام می‌شود به همین دلیل کیفیت این محصول را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. این مدل از کفش‌ها اگر به خوبی نگهداری شوند به مدت طولانی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در نتیجه بهتر است در نگهداری از کفش چرم به موارد زیر توجه کنید.

  • کفش نباید در جعبه قرار گیرد

کفش تولید شده در تبریز را هرگز درون جعبه نگهداری نکنید زیرا این موضوع باعث می‌شود کفش رطوبت محیط را جذب کند و به مرور زمان دچار تغییر شکل شود. در نتیجه بهترین مکانی که می‌توانید این نوع کفش را در آنجا نگهداری کنید جاکفشی است.

  • کفش نباید به وسایل تیز برخورد کند

همانطور که گفته شد کفش در تبریز از متریال مرغوبی همچون چرم تولید می‌شود اما کفش‌هایی همچون کفش مردانه تبریز نباید در معرض اشیاء تیز قرار گیرند. این موضوع ممکن است سطح رویی آن‌ها را دچار خراش کند.

شرایط نگهداری کفش تولید شده در تبریز

  • برای کفش یک قالب مناسب تهیه کنید

تهیه قالب مناسب برای کفش‌های تولید شده در تبریز از اهمیت بالایی برخوردار است. برای این مدل از کفش بهتر است قالب چوبی تهیه کنید تا از ایجاد چروک یا ترک خوردگی جلوگیری کند.

  • از خیس شدن کفش جلوگیری کنید

کفش تولید شده در تبریز بهتر است در معرض خیس شدن قرار نگیرد. در صورت خیس شدن آن، به سرعت داخل کفش را با روزنامه پر کنید و آن را در مکانی به دور از حرارت مستقیم نگه دارید. حرارت غیرمستقیم باعث می‌شود چرم به سرعت خشک شود و از ایجاد شکستگی روی آن جلوگیری خواهد کرد.

  • واکس چرم را فراموش نکنید

استفاده از واکس باعث می‌شود چرم حالت نرمی پیدا کند در نتیجه عمر آن افزایش خواهد داد. برای استفاده از بهترین واکس چرم بهتر است با یک پارچه نخی مقدار کمی از واکس را برداشته و آن را به آرامی روی کفش بمالید و پس از 20 دقیقه آن را تمیز کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *